KONTAKT

PSYCHOLOG DZIECIĘCY

 

Kiedy do psychologa dziecięcego?

 

Warto udać się do psychologa, gdy rodzic czuje się w jakimś stopniu zaniepokojony rozwojem swojego dziecka. Może to być wtedy, gdy pojawia się problem w jego codziennym funkcjonowaniu. Trudności te mogą się wiązać np. z jedzeniem, snem, trudnościami w adaptacji, czy też niepokojącymi zachowaniami. Co więcej, psycholog pomoże rozwiązać problem, gdy pojawiają się zaburzenia w obszarze emocji czy trudności w relacjach, a także różnego rodzaju lęki.

Rozwód rodziców, śmierć, choroba bliskiej osoby lub inne trudne doświadczenia są sytuacjami, w których taka pomoc może być przydatna. Do psychologa warto udać się również wtedy, gdy potrzebujemy szeroko rozumianego poradnictwa w kwestiach wychowawczych.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

 

Jest to osoba obiektywna, która w niewartościujący sposób pomoże się przyjrzeć funkcjonowaniu dziecka oraz jego rodziny. Wbrew pozorom psycholog pracuje nie tylko z małym pacjentem, ale z jego całym środowiskiem. Ma za zadanie zlokalizować źródło problemu oraz wdrażając odpowiednie działania pomóc go rozwiązać. W zależności od potrzeb działania te mogą mieć formę poradnictwa, krótko i długoterminowych oddziaływań terapeutycznych czy zalecenia konsultacji u innych specjalistów.

 

Jak wygląda wizyta?

 

Pierwsza wizyta ma zawsze charakter konsultacyjny – bierze w niej udział rodzic/rodzice bez dziecka. Na pierwszej wizycie zbierany jest wywiad mający na celu określić poziom rozwoju dziecka, jego trudności oraz sposób funkcjonowania. Wspólnie ustalamy cel pracy i oczekiwania. Warto zabrać ze sobą na to spotkanie opinie od innych specjalistów (np. fizjoterapeuty, innego psychologa), opinie z przedszkola/szkoły, książeczkę zdrowia dziecka, opinie lekarskie – oczywiście jeżeli takową dokumentację posiadamy. W zależności od problemu, z którym przychodzicie, ustalamy jak mają wyglądać nasze kolejne spotkania.

Spotkanie z dzieckiem często przybiera formę zabawy, jest prowadzone w przyjazny dla niego sposób, adekwatnie do etapu rozwoju. Psycholog przygląda się takim obszarom, jak: kompetencje społeczne         i poznawcze, sprawność fizyczna, komunikacja, funkcjonowanie zmysłów, emocje i zabawa, a także więź z rodzicem. Wizyty mają na celu poznanie zarówno dziecka jak i jego otoczenia. Przyglądając się funkcjonowaniu całego systemu psycholog wnikliwie poznaje problem oraz pomaga znaleźć rozwiązanie.

Jedno spotkanie trwa 50 minut. Ich ilość zależna jest od potrzeb i charakteru zgłaszanych trudności.

 

Pamiętaj, że psycholog jest osobą, która jest daleka od krytyki i oceniającej postawy względem Ciebie czy Twojej rodziny. Ma za zadanie udzielić wsparcia Twojemu dziecku i rodzinie oraz pomóc przywrócić jej równowagę, wykorzystując do tego Twoje mocne strony jako rodzica i naturalny potencjał dziecka.

Psycholog i Psychoterapia Bielsko | Coach i Coaching Bielsko "ROZWÓJ"

zadzwoń

Sprawdź nas:

Psycholog | Coach | Psychoterapia | Coaching Bielsko-Biała "ROZWÓJ"
Psycholog | Coach | Psychoterapia | Coaching Bielsko-Biała "ROZWÓJ"
Psycholog | Coach | Psychoterapia | Coaching Bielsko-Biała "ROZWÓJ"

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.